Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Czarnogóra i jej skarby: Kotor

Czarnogóra i jej skarby: Kotor

Blog thumbnail ,

Kotor to jedno z ciekawszych miast, jakimi może nas oczarować Czarnogóra. Kto w czasie wycieczki po tym kraju zajrzy na jego teren, ten z pewnością nie będzie żałować. Jakie atrakcje czekają tu na gości?

Euro poza strefą euro – gdzie się nim płaci, ale poza Unią?

Kotor w pigułce – co warto wiedzieć o tym mieście?

Kotor przyciąga uwagę turystów zarówno swym położeniem nad malowniczą Zatoką Kotorską, jak i historią, o której do dziś przypominają tutejsze zabytki. Wiadomo, że pierwsza osada w tym miejscu istniała już w III wieku p.n.e., później w jej miejscu Grecy założyli ważną osadę portową. Tereny dzisiejszego Kotoru należały też do Rzymian oraz do Cesarstwa Bizantyjskiego. W swych dziejach miasto to związane było też z Wenecją oraz Królestwem Dalmacji, było też częścią Jugosławii, a po jej rozpadzie Serbii i Czarnogóry. Dziś jest to jeden z najważniejszych ośrodków miejskich niepodległej Czarnogóry, któremu warto poświęcić swój czas z wielu względów. To miasto przyciąga swym średniowiecznym klimatem oraz ogromną ilością zabytków, zachwycających swą różnorodnością. Piękna okolica zachęca do wypoczynku, a dobre zagospodarowanie sprawia, że zaplanowanie wypoczynku w tej części Czarnogóry nikomu z nas nie powinno sprawić większych problemów. A co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście?

Kotor i jego skarby – na jakie atrakcje warto zwrócić szczególną uwagę?

Kotor to miasto pełne pięknych budowli, które najpiękniej przypominają nam o długiej i burzliwej historii tego miasta. Zachwyt wzbudzają pozostałości po dawnych fortyfikacjach miejskich, godnie reprezentowanych przez Bramę Morską i Bramę Południową, wielkie wrażenie robią też liczne pałace. W tym gronie wyróżniają się Pałac Bizanti z XVII wieku oraz gotycki Pałac Drago, będący cenną pamiątką z XV stulecia. Na uwagę zasługuje też pałac rodu Grgurina, wzniesiony w pierwszej połowie XVIII wieku. Dziś sprawdza się on jako siedziba Muzeum Morskiego Czarnogóry – wspaniałej placówki, której ekspozycji z pewnością warto poświęcić więcej uwagi.

Zabytki

Kotor może się też pochwalić wieloma cennymi zabytkami architektury sakralnej. Nie brak tu i wiekowych cerkwi, i kościołów katolickich. Wśród tych obiektów, przy których turyści zatrzymują się najchętniej, pojawia się romańsko-gotycki kościół Św. Michała oraz kościół św. Pawła z XIII wieku. Bazylika Mariacka Przy Rzece z 1221 roku, w której zachowało się baptysterium z VI wieku, to kolejna atrakcja, której miłośnicy historii i sztuki bardzo chętnie poświęcają swój czas. Na szczególne wyróżnienie zasługuje tu katedra, której patronuje św. Tryfon – patron miasta. Kto zajrzy do cerkwi św. Mikołaja, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem wielu cennych ikon, z kolei w XII-wiecznej cerkwi św. Łukasza na zwiedzających czekają ciekawe freski z XII i XIII wieku.

Kotor to piękne miasto, które wzbudza zachwyt swym charakterem oraz ogromną ilością zabytków. Tu każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego, a czas spędzony w tym mieście dla nikogo z nas nie będzie czasem straconym.