Hit Enter to search or Esc key to close
Blog thumbnail

Niedocenione kraje w Europie

Niedocenione kraje w Europie

Blog thumbnail ,

46 ciekawych krajów

Europa to kontynent, który stanowi 46 państw. Każde z tych państw ma swoją unikatową kulturę i zabytki. Jednak nie wszystkie te kraje cieszą się popularnością wśród turystów. Główny wpływ ma na to brak wiedzy o danym państwie, niewielka liczba ofert wyjazdów w biurach podróży. Często Polacy kierują się stereotypami na temat jakiegoś kraju, dlatego zostaje on pominięty w planach na wyjazd.

Rumunia

nie cieszy się w Polsce dobra opinią, pierwsze skojarzenie z tym krajem to bieda. Jednak ten kraj może bardzo pozytywnie zaskoczyć turystów. Rumunia posiada dostęp do Morza Czarnego, górskie szczyty, wiele innych skarbów natury i urzekające zabytki. Znajduje się tutaj zamek słynnego wampira Drakuli, są tam jedne z najlepiej zachowanych fortyfikacji w Europie. Stolica tego kraju nazywana jest „Paryżem Wschodu”. Bukareszt to miasto kontrastów, tradycja miesza się z nowoczesnością. Będąc w Rumunii warto wybrać się do ogrodu botanicznego, który jest jednym z najstarszych na świecie. W tym kraju znajduje się Delta Dunaju, jest to najcenniejszy obszar wodno-błotny w Europie. Stanowi siedlisko wielu licznych gatunków ptaków, ciekawych zbiorowisk roślin.
Sighisoria to miasteczko w Rumunii, które swoim klimatem można porównać do Kazimierza Dolnego. Główną atrakcje tego miejsca stanowi starówka usytuowana na wzgórzu. Można znaleźć tutaj pamiątkową tablicę, która informuje turystów, że w tym miasteczku urodził się Drakula. Kolejnym miastem najrzadziej odwiedzanym przez turystów jest Estonia. Jest to kraj, który składa się z około 2 tysięcy wysp i wysepek, więc warto odwiedzić przynajmniej jedną z nich np. Kihnu. Wyspa ta położona jest w Zatoce Ryskiej, odizolowana jest od reszty regionu, dzięki temu zachowała się tutaj kultura nordycka. W 2008 roku przestrzeń kulturalna tej wysypy została wpisana na listę UNESCO. W stolicy Estonii występuje zjawisko tzw. białych nocy. Na tym terenie w środku lata słońce prawie nie zachodzi za horyzont. W okresie zimy słońce wschodzi tutaj o godzinie 9. 00 a zachodzi o godzinie 14. 00. Stolica tego kraju uważana przez wielu za najbardziej urokliwą bałtycką stolicę. W tym mieście doskonale zachowało się historyczne centrum, jest to przykład ośrodka należącego do Hanzy, był to związek miast handlowych Europy Północnej.

Macedonia

to kolejny nieodkryty turystycznie kraj. Znajdziemy tam wszystko co jest potrzebne podczas urlopu : ciekawe miejsca, interesujące zabytki, rozwiniętą bazę noclegową. Miłośnicy historii odkryją tam wiele starej architektury, klasztory, cerkwie. Osoby szukające relaksu wśród przyrody, znajdą tam wiele urzekających krajobrazów. Największym skarbem Macedonii jest Jezioro Ochrydzkie, jest to najstarszy zbiornik wodny w Europie. Miasto Ochryda oraz jezioro, wpisane są na listę UNESCO. W tym mieście zachowało się wiele ruin, starożytny teatr.

Czarnogóra

to prawdziwa „bałkańska perła” ,chociaż nie została jeszcze doceniona przez turystów. Jest to niewielkie państwo, gdzie mamy możliwość połączyć wypoczynek nad morzem i w górach. Czarnogóra jest to kraj nad Adriatykiem o zróżnicowanym klimacie. Najpopularniejszy kurort w regionie do Budva. Kurort ten może pochwalić się szerokimi plażami, klimatyczną starówką. Stare miasto usytuowane jest na cyplu, a wokół otoczone jest przez mury obronne. W tym mieście możemy poczuć śródziemnomorską atmosferę, w pobliżu uprawiane są oliwki, drzewa cytrusowe, figowce. Jednym z pięknych południowoeuropejskich krajów wartym odwiedzenia jest Albania. Państwo to posiada dostęp do Morza Adriatyckiego i Jońskiego.

6 miejsc, które warto odwiedzić w Czarnogórze

Albania

oferuje nie tylko plaże, ale również sporo zabytków i ciekawych miejsc. Wartym zwiedzenia miastem jest Szkoder, gdzie możemy poznać historię i tradycję Albanii. Co ciekawe Tirana to jedyna europejska stolica, gdzie nie znajdziemy McDonalda. Najpiękniejszym miastem w Albanii jest Berat, wpisany na listę UNESCO. Miasto to zachwyca starówką, znajdująca się na wzgórzu, a nad nią dominują twierdze. Berat bywa określany „miastem tysiąca okien”. Będąc w Albanii warto zwrócić uwagę na jej stolicę. Tirana jest miastem kontrastowym, różnorodnym. W tym mieście możemy wciąż napotkać ślady po komunizmie, największe to bunkry.
W Europie jest wciąż wiele ciekawych miejsc, gdzie możemy zdobyć większą wiedzę o swoim regionie świata, w którym mieszkamy. Jest wiele nieokrytych i zaskakujących miast, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Warto szukać i odkrywać co roku nowe miejsca na wakacje, aby podziwiać cuda natury, poznać wciąż fascynującą historię miejsc i ludzi.