Kotor – zapomniane miasto w Czarnogórze
Kotor został nieco zapomniany po podziale byłej Jugosławii. Miasto znajduje się na czarnogórskim wybrzeżu, w zatoce Boka Kotorska, która zwykle mylona jest z fiordem i ma około trzydziestu kilometrów długości.
Po zniszczeniu przez trzęsienie ziemi w 1979 roku, miasto podniosło się z popiołów dzięki wielkiej rekonstrukcji, nie na darmo jest wpisane na listę światowego dziedzictwa. Dziś miasto oferuje swoją bogatą spuściznę historyczną w swoim starym mieście pełnym brukowanych uliczek, wiekowych budynków, uroczych placów i wspaniałych murów miejskich.
Mury miejskie Kotoru – Dmitry Petrenko
Solidne mury miejskie Kotoru pochodzą z IX wieku i zostały przebudowane w XVIII wieku. Ponad cztery kilometry kamiennych murów obejmują miasto. Ściany murów wtapiają się w otaczającą je przyrodę do tego stopnia, że w oddali są od siebie nie do odróżnienia. Aby wejść do Kotoru, należy skorzystać z jednej z trzech bram w murach miejskich. W nocy mury miejskie zmieniają się w podświetlony spektakl. Te światła odbijają się w wodzie, otulając miasto złotą aureolą. Jest to widok godny podziwu. Jesteś miłośnikiem przyrody? Sprawdź co ma do zaoferowania Czarnogóra: https://wyruszam.pl/czarnogora-przyroda-ktora-zachwyca
Plac Oruzja – Mihai-Bogdan Lazar
Znany również jako Plac Broni, jest to najważniejszy plac w mieście. Otoczony jest tarasami, na których można zobaczyć miejscowych i turystów delektujących się chłodnymi napojami. Można tu podziwiać Pałac Książęcy, stary arsenał, Teatr Francuski i Wieżę Zegarową, charakterystyczny budynek w Kotorze.
Twierdza św. Iwana w Kotorze
Kotor jest zwykle rozpoznawalny przez tę wspaniałą twierdzę. Położona jest ona na szczycie góry, z której roztacza się fantastyczny widok na zatokę. Trzeba mieć dużo siły, aby wspiąć się po 1426 stopniach, ale warto podjąć ten wysiłek.
Kościół św. Mikołaja
Ten urokliwy plac charakteryzuje się dwoma kościołami. Po jednej stronie znajduje się kościół św. Łukasza, mała cerkiew, która do XVII wieku była katolicka. Z tego powodu w środku można zobaczyć dwa ołtarze, jeden katolicki, a drugi prawosławny. Znajdziemy tu również kościół San Nicolás. W tym budynku mieścił się dawniej klasztor dominikanów. Obecnie jest to kościół prawosławny, a na jego fasadzie widać dużą flagę Serbskiej Cerkwi Prawosławnej.
Pałac Beskkuca
Ta wspaniała budowla była pałacem Beskuca, zamożnej rodziny, która swój majątek zawdzięczała handlowi morskiemu. Budowla jest owiana wieloma legendami. Jedna z nich mówi, że rodzina Beskuca postawiła na posiadanie stu domów, aby zaprzeczyć swojemu nazwisku, gdyż Beskuca oznacza „bez domu”. Później zmienili nazwiska na „Stokuca”, co oznacza „sto domów”, choć nigdy nie udało im się teog osiągnąć. Później rodzina wróciła do pierwotnego nazwiska.